Connect with us

Keshilla

Ja SERUMI BIO qe perdor cdo nate per lekure si BEBE, ruajeni qe ta keni/ receta

Published

on

Mirmbrema mikesha duke ju pershendetur kudo qe jeni sepse shoh qe kemi shume lexuese shqiptare nga e gjithe bota.

Ju perqafoj te gjithave kudo jeni. Sot do ju prezantoj SERUMIN BIO te pregatitur ne kushte shtepie qe une e perdor cdo darke. Kjo recete perban 3 produkte qe gjenden ne cdo kuzhine dhe eshte shume e thjeshte pergatitja dhe aplikimi i saj.

Kjo maske do e beje fytyren tuaj te bute do e pastroje ate nga njollat kafe, shenjat dhe do e beje lekuren tuaj si BEBE. Po ju prezantoj pa humbur kohe receten. Ruajeni kete recete sepse do ju duhet jam e sigurt per kete.

 


Perberesit:
1 luge mjalte
1 luge uthull molle
1 luge vaj ulliri
Pergatitja: Vendosni ne nje ene te gjithe perveresit me njeri tjetrin dhe i perzjeni mire derisa te formohet nje mase homogjene. Nese deshironi ne kete recete mund te shtoni edhe nje luge kos sipas deshires.

Aplikimi: Pasi te keni lare lekuren masen e qe keni krijuar vendoseni ne lekure dhe masazhojnini ate me levizje rrotulluese si ne video. Mos harroni te masazhoni edhe kurrizin e hundes dhe zonen perreth saj.

Pasi te keni lene per 15 minuta ne lekure masken shpelajeni me uje te rrjedhshem. Vendosni hidratuesin tuaj ne lekure pas kesaj maske. Perdoreni cdo darke kete recete dhe do shihni mrekulline te ndodhi ne lekuren tuaj.SHARE qe ta ruani dhe ta keni gjithmone kete SERUM.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Keshilla

Kremi kundër rrudhave që mund ta krijoni në shtëpinë tuaj vetëm për 1 minutë, ruajeni…

Published

on

Dr Nina Roos thotë se lëkura jonë është një dritare e cila tregon se çfarë po ndodh në brendësi të trupit tonë. Ajo është një nga vendet e para që do të vërejmë nëse ka diçka që nuk shkon me trupin tonë. Lëkura rreth syve është shumë delikate pasi është pesë herë më e hollë se pjesa tjetër e fytyrës. Kjo e bën zonën nën sy të prirur për ënjtje,fryrje rrathë të zinj dhe thatësi.

Këto simptoma mund të shkaktohen nga faktorë të shumtë, të jashtëm dhe të brendshëm. Gjenetika është e rëndësishme për shëndetin e lëkurës sonë, si dhe zakonet tona të jetesës, të cilat kontribuojnë në pamjen e saj dhe mund të çojnë në probleme të ndryshme të lëkurës.

Stresi, pirja e duhanit dhe lodhja janë ndër shkaqet kryesore që ndikojnë në një lëkurë afër zonës së syve të lodhur, dhe të dëm tuar. Sidoqoftë, shumica e kremrave të syve komerciale janë shumë të shtrenjtë, të pasura ki mikate që mund të çojnë në shumë efekte të padëshirueshme dhe shpesh nuk u japin efektet e dëshiruara.

Prandaj, ne sugjerojmë 3 përbërësit e mëposhtëm që do të mbrojë lëkurën delikate rreth syve dhe do të parandalojë plakjen dhe rrudhat e parakohshme:

përbërësit:

2 kapsula të vitaminës E

1 lugë gjelle vaj organik të kokosi

2-3 pika vaj esencial me temjan

Udhëzime:

Shtoni vaj kokosit në një tas qelqi dhe ngroheni. Pastaj, shtoni kapsulat e vitaminës E në vaj, dhe vajin e temjanit. Përziejini mirë dhe transferoni kremin në një enë të vogël me kapak. Ruajeni në frigorifer.

Natën, para se të shkoni në shtrat, lyeni sytë me një sasi të vogël. Ju gjithashtu mund ta aplikoni atë në mëngjes, por sigurohuni që të prisni 10 minuta para se të aplikoni përbërjen.

Baza e këtij kremi hidratues është vaji i kokosit, i cili ka veti hyp oallergenike të fuqishme. Vitamina E është një antioksidant i fuq ishëm që ndihmon rritjen e shëndetshme të lëkurës dhe parandalon dëmtimet dhe rrudhat, ndërsa vaji me temjan mbështet rigjenerimin e qelizave të shëndetshme, trajton lëkurën e thatë dhe parandalon pl agët dhe shenjat e shtrirjes.

Ju do të habiteni pozitivisht nga efektet e këtij kremi natyral.

Continue Reading

Keshilla

Doni të bëheni ‘çokollatë’ nga plazhi? Ja truket e thjeshta që ju nxijnë që ditën e parë

Published

on

Doni të bëheni si çokollatë nga rrezet e diellit? Për këtë ju vijnë në ndihmë produktet ushqimor.

Mjafton një lisë me fruta deh perime që të bëjnë lëkurët tuaj më përthithëse ndaj rrezeve. Edhe pse ka plot produkte kozmetike, sërish këshillat nuk bëjnë Asnjerë keq…!

Shtesat ushqimore – Shtesat ushqimore që mund të nxisin një nxirje të shëndetshme dhe të njëtrajtshme janë seleni dhe betakaroteni.

Të pasur me veti antioksidante, këto produkte neutralizojnë veprimin e radikaleve të lira dhe në trup shndërrohen në vitaminën A, e rëndësishme për lëkurë të shëndetshme dhe për sytë.

Përveç kësaj, betakaroteni mund të jetë një ndihmë për ata që kanë lëkurë të çelët dhe rrezikojnë të digjen.

Dietë me ngjyrë – Ju mund ta gjeni betakarotenin në të gjitha ushqimet e kuqe, të verdha, portokalli dhe vjollcë.

Produktet bimore tipike të verës dhe pranverës, të tilla si kajsia, luleshtrydhet, pjeshkët, domatet, pjepri dhe karota janë të pasura me vitaminë A, e pranishme edhe në perimet me gjethe jeshile të tilla si spinaqi dhe sallata.

Acidi lipoik – I rëndësishëm për të parandaluar dhe luftuar dëmet e radikaleve të lira, acidi lipoik është i pranishëm në disa perime si spinaqi, brokoli dhe patatet. Për më tepër, ai mund të merret si një shtojcë. Likopeni, i cili është i bollshëm në domate, ndihmon për të stimuluar rigjenerimin e kolagjenit dhe të mbajë lëkurën elastike.

Ushqimi mes vakteve – Dritë jeshile për “smoothie” me pjeshkë, karota, luleshtrydhe, papaja, kivi, manaferra, rrush i kuq, boronica dhe mango, të pasura me vitaminë A. Nëse ju doni një ëmbëlsirë tëa freskët dhe të lehtë, shtoni copa frutash në një kos të bardhë. Frutat janë të mira për të luftuar urinë gjatë ditës dhe zbusin trupin tuaj kur ju keni marrë diell.

Continue Reading

Keshilla

Harrojini metodat e dhimbshme te depilimit, ja si te hiqni qimet me receten e famshme/ Bio

Published

on

Në ka problem që shqetëson padyshim të gjitha femrat e kryesisht në stinën e verës ai lidhet me qimet e padëshiruara. 

Ekzitojnë shumë mënyra si t’i eleminoni qimet në pjesë të ndryshme të trupit, por shumica e metodave janë të dhimbshme, lënë lëkurën e irrituar të skuqur.

E nëse përdorni kremrat e depilimit, metodë e cila nuk shkakton dhimbje duhet të dini se ato përmbajnë kimikate që janë me të vërtetë të dëmshme për lëkurën tuaj.  

Living do të ndaje më ju sekretin e dyllit natyral që do të eleminoj çdo qime nga trupi juaj.

Kjo teknikë e thjeshtë ka vetëm tre përbërës: sheqer, limoni dhe ujë.

Përgatitja : Përzieni 1/4 gotë ujë1/4 filxhan lëng të freskët limoni dhe 2 gota sheqer. Vendosini në zjarr për 4-5 minuta dhe në momentin që të fillojë sheqeri të karamelizohet fikeni sobën.

Vendoseni në një enë tjetër dhe pasi të jetë ftohur pak, filloni ta përpunoni me dorë sikur të ishte plastelinë. 

Do t’i ngjasojë çumçakëzit dhe nëse është tepër e fortë lageni pastën me një pikë ujë.Sigurohuni që lëkura të jetë e thatë dhe e pastër para se të aplikoni këtë dyll natyral

Continue Reading

Trending

Top Black Out eshte krijuar si nje platforme e re ku do te keni mundesine te gjeni lajmet me pikante dhe gjithcka tjeter rreth modes, keshillave te bukurise dhe te rejave me te fundit te televizionit. Copyright © 2018 Top Black Out